0
ból głowy przyczyny

Ból głowy – przyczyny tego stanu mogą być różne. To problem sam w sobie, ale czasami także objaw współistniejącej choroby. Bóle głowy to częsta przypadłość, ponieważ jak wynika z badań norweskich naukowców, nawet 16% populacji Ziemi odczuwa ból głowy każdego dnia, przy czym 7% z tej grupy zgłaszało migrenę. Z kolei Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że statystycznie od połowy do trzech czwartych osób dorosłych odczuwało choć raz na rok ból głowy. Najczęstsze przyczyny bólu głowy to obecny, niezdrowy tryb życia, a więc przewlekły stres, odwodnienie, brak odpowiedniej ilości snu. Co jednak robić, gdy dbamy o zdrowie, a w efekcie ból głowy nie znika?

Spis treści:

Przyczyny bólu głowy
Rodzaje bólów głowy
Klasterowy ból głowy
Migrena
Napięciowe bóle głowy
Wtórny ból głowy
Jak pozbyć się bólu głowy?
Jak zapobiegać bólom głowy?

Jakie są przyczyny bólu głowy?

ból głowy przyczyny układ krwionośnyBól głowy – przyczyny. Co powoduje bóle głowy?  Ból głowy to jeden z najczęstszych stanów bólowych na świecie. Zazwyczaj występują rzadko i mijają samoistnie. Czasami jednak zdarza się, że bóle głowy są na tyle częste i silne, że w rezultacie przeszkadzają pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu. To niewątpliwie najczęstsza przyczyna nieobecności w pracy czy szkole. Ból głowy – co oznacza? Dlaczego boli głowa? Przyczyną bólu głowy są zawsze nieprawidłowości układu krążenia. Niezależnie od tego, czy ból głowy jest pulsujący, rozsadzający, czy tępy. Reasumując, warto zadbać o prawidłowy przepływ krwi, np. stosując naturalny ekstrakt z pestek winogron – OPC. 

Preparat rozrzedza krew, dba o naczynia krwionośne a także zmniejsza stres oksydacyjny w organizmie. Podobnie do niego, w naszej diecie nie powinno zabraknąć kwasów Omega 3, ponieważ spożywanie kwasu Omega 3 regularnie obniża ryzyko wystąpienie zawału serca aż o 50%! Kolejnym naturalnym sposobem na rozrzedzenie krwi jest kurkuma. Kurkumina w niej zawarta jest jednym z najsilniejszych naturalnych antykoagulantów.

Ilość
3
45.54 
Ilość

Stres, odwodnienie, zmęczenie, nadciśnienie

Najczęstszymi, pośrednimi przyczynami bólów głowy (ponieważ wszystkie wpływają na układ krążenia) są zmęczenie, odwodnienie, stres, a także zmiany naczyniowe, np. nieprawidłowe ciśnienie krwi. W przypadku nadciśnienia tętniczego, następuje skok ciśnienia skurczowego, w efekcie pojawia się ból pulsujący ból głowy, odczuwany najczęściej w okolicy potylicy. Zbyt wysokie ciśnienie jest także niebezpieczne dla gałek ocznych – w nich również możemy odczuwać ból przy nadciśnieniu. Wiele osób odczuwa ból głowy przy zmianie ciśnienia atmosferycznego. Ono również wpływa na funkcjonowanie naszego układu naczyniowego, ponieważ powoduje zachwianie równowagi w jamach zatok jak i strukturach ucha wewnętrznego.

Niewątpliwie częstym powodem bólu głowy jest odwodnienie. Dlaczego? Ponieważ niedostateczna ilość przyjmowanych płynów powoduje nieprawidłowy przebieg krwi do mózgu, co skutkuje wzrostem ciśnienia w mózgu, objawiającym się bólem głowy.

U kogo występują bóle głowy? Ból głowy generalnie częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn – szczególnie jeśli mówimy o migrenie. Jest wiele rodzajów bólu głowy, a każdy wynika z innych nieprawidłowości, typowych dla określonych grup osób. W efekcie pewne rodzaje bólu głowy częściej dotyczą nastolatków, a inne palaczy.

Ból głowy – przyczyny i ich rodzaje

ból głowy rodzajeJak rozpoznaje się bóle głowy? Bóle głowy – rodzaje i przyczyny są różne, w zależności od objawów istnieje ponad 150 rodzajów bólu głowy. W przypadku bólu głowy najlepiej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który po przeprowadzeniu wywiadu skieruje pacjenta na badania krwi i do konkretnego specjalisty – np. neurologa. W pierwszej kolejności bóle głowy dzielą się na bóle samoistne i wtórne. Tak bowiem dzieli je klasyfikacja Międzynarodowego Towarzystwa Bólów Głowy (International Headache Society).

Pierwsze to takie, gdy istotą problemu i choroby jest sam ból – jest tak w przypadku migreny. Z kolei wtórne są objawem pobocznym problemu, który swoje źródło ma gdzie indziej, np. w stanie zapalnym ucha, zatok czy nadciśnieniu tętniczym. Po wyleczeniu pierwotnego schorzenia, problem bólu głowy powinien zostać wyeliminowany. Ważnym aspektem jest, iż istnieją choroby, które będąc przyczyną bólu głowy mogą być zagrożeniem dla życia i zdrowia.

Ból głowy – kiedy do lekarza?

Niezwłocznie udaj się do lekarza, jeśli bólowi głowy towarzyszą dodatkowo takie symptomy, jak utrata przytomności, splątanie, zaburzenia czucia twarzy i kończyn, lub ich niedowład. Kolejnymi są powiększenie jednej źrenicy, problemy z mową, nudności oraz wymioty. Jeśli ból głowy występuje nagle i jest bardzo silny, lub występuje po urazie głowy czy też pojawia się po wysiłku fizycznym, albo budzi nad ranem, jest to bezwzględny powód do udania się do specjalisty. Lekarz po zebraniu wywiadu, w razie potrzeby skieruje pacjenta na badania obrazowe takie jak rezonans magnetyczny (MR) lub tomografia komputerowa (TK) głowy.

Bólów głowy jest wiele i często upływa dużo czasu od zgłoszenia się do lekarza z problemem, do sklasyfikowania rodzaju bólu i dobrania odpowiedniego leczenia. Na pewno lekarz zada nam pytania podstawowe dla wytypowania rodzaju bólu takie jak:

  • Od kiedy ból występuje? W jakim wieku pojawił się po raz pierwszy?
  • Czy napad bólu pojawia się w konkretnych sytuacjach (np. wysiłek fizyczny)?
  • Jaki ma charakter? Czy występuje napadowo i powraca?
  • Gdzie jest umiejscowiony?
  • Jak można go określić – piecze, kłuje, rozpiera, pulsuje?
  • Czy występują objawy poprzedzające ból głowy (aura)?

Częste bóle głowy – przyczyny to najczęściej stres, zmęczenie, nieprawidłowości naczyniowe i wahania hormonalne. Objawowy ból głowy stanowi około 5 proc przypadków występujących codziennie. Co zrobić jak często boli głowa? Skonsultuj się z lekarzem!

Najczęstsze rodzaje bólów głowy to:

Klasterowy ból głowy

Bardzo silny ból z jednej strony, w okolicy skroniowej, nadoczodołowej lub oczodołu. Charakterystyczne są objawy ze strony układu nerwowego. Przykładowymi są łzawienie oczu, przekrwienie oczu, zwężenie źrenic, opadanie powieki, zatkany nos, nadpotliwość twarzy i czoła, a także wyciek surowiczy z nosa. Występuje napadami, czyli klastrami, o stałej porze. Napad bólu trwa od kilku minut do kilku godzin. Ta jednostka chorobowa dotyka mężczyzn 9 razy częściej niż kobiety. Do wyjaśnienia pozostają przyczyny tej dolegliwości.

Migrena

Zwany niegdyś zespołem bólu głowy Hortona, albo bólem histaminowym. To napadowy, pulsujący ból głowy – jeden z pierwotnych bólów. Najczęściej występuje z jednej strony głowy. Wzmacnia go istotnie wysiłek fizyczny a także silne emocje. Częstu towarzyszy jej nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne np. hałas (fonofobia), zapachy (osmofobia) i światło (fotofobia), a także nudności i wymioty. Charakterystyczne dla tej choroby są aury, czyli mroczki lub błyski w polu widzenia, które zwiastują napad bólu.  Związana jest prawdopodobnie z uwarunkowaną genetycznie predyspozycją do nadwrażliwych reakcji naczyń mózgowych. Wywołać migrenę mogą zmiany hormonalne, głód, gwałtowna zmiana pogody, niedobór lub nadmiar snu a także niektóre leki.

Co ciekawe, w temacie migreny dużą rolę odgrywają witaminy. Ostatnie badania wykazały bowiem, że diety bogate w witaminę B1 – tiaminę – wiązały się ze zmniejszonym ryzykiem migreny. Podobnie potwierdzono związek deficytu witaminy D3, czyli 25(OH)D z przewlekłym bólem głowy. Kolejną substancją jest koenzym Q10 – ponieważ badania wykazały, że suplementacja 150 mg spowodowała u 60% pacjentów zmniejszenie ilości napadów migreny aż o połowę.

6
115.00 
Ilość
5
38.90 
Ilość

Napięciowe bóle głowy

tzw. nowy codzienny uporczywy ból głowy (ang. new daily persistent headache). Spowodowany jest wzmożonym napięciem mięśni, najczęściej na skutek przewlekłego stresu, czy też nieprawidłowej pozycji siedzącej w pracy. Napięciowy ból głowy trwa od 30 minut do nawet 7 dni. Może mu towarzyszyć światłowstręt, ale bardzo rzadko. Nie pulsuje jak w przypadku migreny. Ma niewielkie lub umiarkowane natężenie. Jest rozlany, tępy, uciskowy. Często zaczyna się od bólu w okolicach karku i przechodzi do pozostałych części głowy. Występuje zazwyczaj po obu stronach. Odczucie mu towarzyszące to ucisk głowy pochodzący jakby z zewnątrz. Etiologia napięciowego bólu głowy jest nieznana, jednak wywołują go najczęściej:

  • stres,
  • napięcie emocjonalne,
  • zbyt mała ilość snu,
  • nadużywanie kofeiny,
  • odwodnienie.

Wtórny ból głowy

Ból głowy – przyczyny wtórnego bólu głowy tkwiące w chorobie są niezliczone. Jeśli ból głowy jest tylko objawem towarzyszącym chorobie, to może wskazywać np. na guza mózgu, zapalenie tętnicy skroniowej, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, krwawienie podpajęczynówkowe i wszelkie problemy ze strony układu krwionośnego. Dlatego tak ważne jest skonsultowania swojej przypadłości bólowej z lekarzem, by poprzez specjalistyczne badania wykluczyć tak groźne choroby jak wyżej wymienione.

Metody na ból głowy. Jak pozbyć się bólu głowy?

Jak leczy się bóle głowy?

Leczenie pierwotnych bólów głowy polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwbólowych.  Są to zazwyczaj leki na bazie kwasu acetylosalicylowego oraz inne grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). W cięższych przypadkachstosuje się tryptany, glikokortykosteroidy. Przy niektórych rodzajach bólu głowy, takich jak migrena, stosuje się nawet leki profilaktycznie, aby zapobiec pojawieniu się kolejnego epizodu.

Wspomagająco należy także unikać sytuacji wywołujących/nasilających napady bólowe. Tym samym dbać o prawidłowe nawodnienie, dietę, ilość snu, unikanie stresu. Leczenie wtórnych bólów głowy skupia się przede wszystkim na leczeniu choroby pierwotnej, która doprowadziła do ich wystąpienia.

Leki na ból głowy

Preparaty stosowane w leczeniu bólu głowy to leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, czyli: ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen. Leki na ból głowy bez recepty to Paracetamol, Ibuprofen, Kwas acetylosalicylowy, Naproksen, Metamizol sodu, Ketoprofen. Pamiętaj jednak, że żadnych leków przeciwbólowych nie powinno się łączyć z alkoholem. A co na ból głowy w ciąży? Doraźnie dozwolona jest jedna tabletka paracetamolu. Co do zasady jednak powinnyśmy unikać jakichkolwiek leków. Zanim więc sięgniemy po tabletkę, spróbujmy odpocząć w ciemnym, cichym pomieszczeniu, zastosować zimne okłady na głowę, poprośmy partnera o relaksujący masaż szyi i głowy.

Jak zapobiegać bólom głowy?

Aby zapobieg bólom głowy, ie należy zapominać o regularnej aktywności fizycznej. Ważne jest także zachowanie prawidłowej higieny snu i pracy.  Regularne spożywanie posiłków oraz wypijanie dostatecznej ilości wody to kolejny istotny punkt profilaktyki bólu głowy. Można stosować także akupunkturę czy fizjoterapię. Ważne jest, aby obserwować siebie. Zwróć więc uwagę, jakie czynniki mogą wpływać na wystąpienie bólu, np. odwodnienie, stres, zbyt długie przerwy między posiłkami.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany