0
jod na odchudzanie czy jod przyspiesza metabolizm

Jod na odchudzanie – ciekawe zagadnienie, ponieważ jod ma faktycznie istotny wpływ na funkcjonowanie naszego metabolizmu. Zapewne kojarzymy, że wiele osób borykających się z nadwagą lub otyłością ma jednocześnie chorą tarczycę – np. niedoczynność tarczycy. Tarczyca ma więc w efekcie niebagatelny wpływ na naszą figurę – a jaką rolę w tym wszystkim ma jod?

Spis treści:

  1. Jod na odchudzanie – fakt czy mit?
  2. Tarczyca i jod a odchudzanie
  3. Jod na tarczycę, czyli jod na odchudzanie?
  4. Jod na nowotwory
  5. Jod w soli jodowanej
  6. Nie jem i nie chudnę, czyli objawy niedoboru jodu
  7. Suplementacja jodem a odchudzanie

Jod na odchudzanie – fakt czy mit?

nie jem i nie chudneGłównym zadaniem jodu jest wspomaganie produkcji hormonów tarczycy, które kontrolują nasz metabolizm i tempo, w jakim zużywamy energię z pożywienia. Kiedy poziom hormonów tarczycy jest niski, organizm spala mniej kalorii w spoczynku. Niestety, oznacza to, że więcej kalorii z żywności, którą jesz, jest przechowywanych w postaci tłuszczu, zamiast wykorzystywana do produkcji energii.

Jod ma istotny wpływ na odchudzanie, ponieważ jest niezbędny do funkcjonowania tarczycy. Ta z kolei wytwarza hormony FT3 i FT4, które biorą udział m.in. w regulacji metabolizmu. Jeśli jodu w naszej diecie jest niewystarczająco, może nastąpić niedoczynność tarczycy. To sytuacja, w której tarczyca produkuje za mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Niedoczynność tarczycy może wystąpić w dwóch formach – utajnionej lub pełnoobjawowej. Postać utajniona, czyli subkliniczna daje często skąpe objawy, takie jak stany depresyjne, obniżony nastrój, przewlekłe zmęczenie. A jak nietrudno się domyśleć, takie objawy możemy łączyć z wieloma schorzeniami lub sytuacjami w życiu. Niewykrycie na czas i niewdrożenie odpowiedniego leczenia na czas może rozwinąć kliniczną postać niedoczynności tarczycy. To właśnie ta faza, w której objawów niedoczynności jest coraz więcej – obniżenie libido, nagły przyrost masy ciała niepowiązany ze zmianą diety, uczucie przewlekłego zimna. 

Więcej faktów i mitów na temat jodu znajdziesz w poniższej książce autorstwa Daniela Tuszko – właściciela naszego sklepu Rodzinne Skarby i założyciela firmy Jodavita – producenta suplementów diety.

4
19.90 
Ilość

Tarczyca i jod a odchudzanie

Jak już wspomnieliśmy, hormony wytwarzane przez tarczycę są niezbędne do spalania tłuszczów i węglowodanów, a więc przyśpieszają (regulują) metabolizm. Paliwem napędowym ich wytwarzania jest właśnie odpowiednia podaż jodu. Ale to jednak nie jedyna rola hormonów tarczycy. Wszystkie hormony tarczycy (FT3, FT4, T2 oraz T1) wchodzą w interakcję między innymi z : insuliną, kortyzolem czy też hormonami płciowymi zatem mają wpływ na cały organizm. Są kluczowe dla prawidłowego przebiegu ciąży i zdrowia maluszka, a szczególnie dla rozwoju jego ośrodkowego układu nerwowego i dojrzewania płciowego.

Każdy z hormonów pełni określoną rolę – T3 (trójjodotyronina) usprawnia perystaltykę jelit i przemianę materii oraz reguluje nasze samopoczucie. Nieprawidłowości w jej wydzielaniu objawiają się męczeniem, niepokojem, sennością, a nawet zaburzeniami pracy serca. Z kolei hormon T4 (tyroksyna) pobudza rozpad tłuszczów oraz procesy utleniania zachodzące w tkankach. Pomaga wchłaniać się glukozie w przewodzie pokarmowym a także bierze udział w wydzielaniu hormonów wzrostu.

Jod na tarczycę, czyli jod na odchudzanie?

jod na tarczyceJod na odchudzanie – ta fraza ma więc pośrednio sens, ale konkretniej – jod na tarczycę. Bo jeśli nasza tarczyca działa prawidłowo, przyczyn nabierania na wadze lub problemów z jej redukcją należy szukać gdzie indziej. Nie należy więc rozumieć zagadnienia w ten sposób, że jod jest swoistym mikropierwiastkiem – cud, który sam z siebie spali nam tkankę tłuszczową. Nie powinno się suplementować jodu w dużych ilościach bez zalecenia lekarza. Aby tarczyca (a więc i przemiana materii) działała prawidłowo, należy zaopatrywać organizm po prostu w odpowiednią ilość jodu – nie oznacza to w efekcie, że im więcej jodu, tym lepiej.

Jod na nowotwory

Jod jest niezbędny tarczycy dla jej prawidłowego funkcjonowania i wytwarzania hormonów. Tarczycy potrzebny jest dokładnie jod w formie związku – jodku potasu, a inne komórki ciała preferują jod. Bo – co warto wiedzieć – nie tylko tarczycy potrzebny jest jod!

Jakim organom potrzebny jest jod? Każdemu, który cokolwiek w organizmie produkuje i wydziela, a więc potrzebuje go płyn mózgowo-rdzeniowy, mózg, gruczoły śluzowe, piersi, prostata, zatoki, trzustka i wątroba skóra, pęcherzyk żółciowy, nerki oraz płuca. A więc organy, które najczęściej zapadają na nowotwory – to nie przypadek.

Jodu spożywamy tak niewiele, że wystarcza go praktycznie samej tarczycy (która pochłania ok 75% jodu) a brakuje go tym właśnie organom. W efekcie niedobór jodu zwiększa ryzyko nowotworu piersi i wspomnianych organów. Jod działa bowiem przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Suplementacja jodu powoduje zmniejszenie rozmiarów łagodnych i złośliwych nowotworów piersi. Może on również sprzyjać śmierci komórek oraz chronić je przed uszkodzeniami spowodowanymi działaniem wolnych rodników. Zdecydowanie więc warto zadbać o zdrowie i wdrożyć do diety suplementację jodu. Nie należy bowiem przesadzać z ilością ryb w diecie. Z jednej strony są bogate w jod – z drugiej strony raczą nas także ogromną ilością metali ciężkich. Dodatkowo znaczna ilość jodu wyparowuje w trakcie obróbki termicznej. Jod w suplementach diety jest stabilny chemicznie i nie ulatnia się po otwarciu opakowania.

17
60.00 
Ilość
39
75.00 
Ilość
21
81.00 
Ilość

Jod w soli jodowanej

Każdy organ posiadający tzw. pompę jodową jest w stanie kumulować stężenie jodu na poziomie tarczycy, czyli ok. 40 x więcej niż we krwi. Jod przyswajamy głównie z pożywieniem, tymczasem polskie gleby są w niego ubogie. Dla porównania – rekomendowana dawka suplementacji w Polsce wynosi 200 mcg, tymczasem Japończycy, którzy uchodzą za społeczeństwo z najmniejszym odsetkiem chorób nowotworowych, spożywają go w granicach 378-13800 mcg dziennie. Częściowo problem niedoboru jodu w społeczeństwie polskim rozwiązuje jodowana sól, ale hucznie nazywana jodowaną, w praktyce ma jej bardzo mało. Dzieje się tak, ponieważ jod ulega sublimacji, czyli parowaniu. Paruje więc od razu po otwarciu torebki z solą.

Ilość jodu w soli jodowanej zależna jest od sposobu przechowywania soli. Co istotne, jego parowanie przyśpiesza podczas obróbki termicznej, więc nie ma co łudzić się, że solenie solą jodowaną potraw smażonych czy gotowanych zapewni nam odpowiednią podaż jodu. A przy okazji – i tak spożywamy soli zdecydowanie za dużo. Czai się ona bowiem wszędzie w półproduktach – mięsie, pieczywie, nie należy więc patrzeć tylko na fizycznie dosypywane łyżki soli do potraw. A negatywnych konsekwencji spożywania soli jest tyle, że posiadanie przez nią niewielkiej ilości jodu nie zrównoważy minusów jej stosowania. Zdecydowanie lepiej więc sięgnąć po suplementy z jodem i jodkiem potasu, a jodowaną sól kuchenną zamienić na zdrowsze zamienniki, ubogie w niezdrowy sód a jednocześnie bogate w minerały.

Jod na odchudzanie – objawy niedoboru jodu

Wiedząc już, że jod jest niezbędny dla funkcjonowania tarczycy, omówmy najczęstsze objawy niedoboru jodu. Skrajnie są to wole tarczycowe, czyli charakterystyczne zgrubienie na szyi.

Objawy niedoczynności tarczycy zaczynają się jednak bardziej subtelnie, możemy czuć przewlekłe zmęczenie, brak energii, obniżony nastrój, senność i uczucie zimna nawet w ciepłe dni. Skóra staje się sucha, łuszczy się i swędzi, dlatego często osoby z niedoczynnością tarczycy mają bardzo suchą i twardą skórę na łokciach. Spada odporność na infekcje, wypadają włosy, zanika koncentracja i pamięć.

No i oczywiście problem z tytułu wpisu, a więc przybieranie na wadze mimo zmian w diecie. To wszystko to efekty spowolnionych procesów metabolicznych na skutek niedoboru hormonów tarczycy.

Suplementacja jodem a odchudzanie

Podsumowując, odpowiednia podaż jodu umożliwia tarczycy produkcję hormonów niezbędnych do regulowania przemiany materii, ale nie tylko. Odpowiednia podaż jodu dodaje również energii i zmniejsza tak zwany “wilczy apetyt” jak i łaknienie na słodycze. Dodatkowo poprawia krążenie krwi, usuwając opuchliznę nóg. A jak wiemy, w większości składamy się z wody, dlatego nadmiarowe kilogramy i centymetry mogą wynikać właśnie z nieprawidłowej gospodarki wodnej w organizmie. Tak więc jod to zdecydowanie sprzymierzeniec odchudzania.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany