Kwasy Omega
Kwasy Omega to tzw. zdrowe tłuszcze. Należą do grupy NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wśród tychże kwasów tłuszczowych wyróżniamy Omega 3 oraz 6. Każdy z nich pełni w organizmie inną funkcję.
Kwas Omega 3
Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego należy na bieżąco dostarczać je wraz z dietą. W ich skład wchodzą: kwas linolenowy (ALA), kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA)). Odpowiadają one m.in. za:
- regulację poziomu cholesterolu i trójglicerydów
- łagodzenie stanów zapalnych organizmu
- prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu
- wspieranie mózgu i układu nerwowego: pamięci, koncentracji i funkcji poznawczych
- ochronę przed wolnymi rodnikami
- prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego (działają przeciwmiażdżycowo).
Omega 6
Do tych należy m.in. kwas gamma-linolenowy, linolowy i arachidonowy. Nasz organizm również ich nie wytwarza, ale są zdecydowanie bardziej dostępne w pożywieniu. W efekcie przyswajamy ich wraz z dietą zbyt dużo w stosunku do Omega 3. Nadmiar kwasów tłuszczowych omega-6 obniża wykorzystanie kwasów tłuszczowych omega-3. Jednak w odpowiedniej ilości są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wykazują działanie:
- przeciwnowotworowe
- regulują metabolizm
- stymulują wzrost włosów i skóry
- redukują nadciśnienie
- stymulujące wzrost kości
- prozapalne i zwiększające reaktywność płytek krwi
Kwasy Omega 9
To inaczej kwas oleinowy, kwas erukowy i nerwonowy. Jest jednonienasycony.
Kwasy te również działają korzystnie na serce i układ krążenia, powodują obniżenie „złego” cholesterolu LDL oraz mają potencjał przeciwnowotworowy. Organizm ludzki jest w stanie sam je zsyntetyzować, dlatego ich suplementacja nie jest tak konieczna jak kwasu Omega 3.