Suplementy na menopauzę to często wyszukiwane przez kobiety hasło. Menopauza (z greckiego ”meno”, czyli miesiąc oraz ”pausis”, czyli zatrzymanie), to klimakterium – czas przekwitania, czekający każdą kobietę. Nie jest to wcale problem kobiet mocno dojrzałych, ponieważ pierwsze objawy menopauzy mogą występować nawet 10 lat przed definitywnym zakończeniem miesiączkowania. W efekcie menopauza i jej pierwsze objawy może dotknąć nawet 40 latkę.
Terminu “menopauza” po raz pierwszy użył dopiero w 1821 r. francuski lekarz. Przed tym wydarzeniem, menopauza była dla ludzi zagadką, ponieważ nie wiadomo było, co ją powoduje ani jak ulżyć kobiecie w tym trudnym czasie. W efekcie, przez stulecia kobiety padały ofiarą eksperymentalnego leczenia swoich “niezrozumiałych” dolegliwości. Wahania nastroju towarzyszące klimakterium uznawane były po prostu za chorobę psychiczną. W celu jej wyleczenia stosowano tak abstrakcyjne praktyki jak podawanie opium, wlewy z octanu ołowiu, morfiny i chloroformu czy okaleczanie narządów (usuwanie łechtaczki czy jajników – bez znieczulenia!). Uważano na przykład, że jeśli kobieta nie ma możliwości naturalnego krwawienia miesiączkowego, to remedium na jej “napady histerii” będzie… upuszczanie krwi. Przełomowym momentem w zrozumieniu tej dolegliwości było wyizolowanie w 1929 r. estrogenu przez zdobywcę Nagrody Nobla, biochemika Edwarda Doisy’ego.
Na szczęście czasy te są dawno za nami! Przyczyna nieuniknionej menopauzy jest powszechnie znana, w efekcie czego rynek pęka w szwach od suplementów polecanych podczas menopauzy. Przyjrzyjmy się więc najlepszym sposobom na złagodzenie objawów menopauzy. Jakie suplementy diety na menopauzę pomogą Ci przetrwać ten trudny okres?
Spis treści:
Czym jest menopauza?
Menopauza – jakie są objawy?
Dieta i suplementacja w okresie menopauzy
Najważniejsze składniki suplementów na menopauzę
Suplementy na menopauzę. Co na menopauzę
Zalecenia dotyczące wyboru suplementów na menopauzę
Czym jest menopauza?
Menopauza to okres w życiu kobiety, w którym zanikają jej możliwości prokreacyjne, a więc kobieta przechodzi ze stanu płodnego w bezpłodny. Przyczyny menopauzy to stopniowe zmniejszanie produkcji estrogenu i progesteronu w organizmie oraz osłabienie aktywność jajników, co powoduje kolejne zmiany hormonalne. W końcowym stadium menopauzy następuje definitywne zakończenie miesiączkowania. Przekwitanie dotyka zazwyczaj kobiety między 45 a 55 rokiem życia, ale jest to kwestia indywidualna jak również uwarunkowana genetycznie. Zdarza się jednak, że menopauza daje pierwsze objawy już po 40 roku życia. Mówimy tu o stanie naturalnym, ale menopauza może być także efektem operacji ginekologicznych, chemioterapii, czy radioterapii i wynikających z nich zmian hormonalnych. W takiej sytuacji mówimy o przedwczesnej menopauzie. W wyniku klimakterium w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian. Klimakterium nie pozostaje bowiem bez znaczenia dla układu hormonalnego, metabolizmu, układu moczowo-płciowego, kostnego czy nerwowego.
Menopauza – objawy a hormony
Menopauza daje różne objawy, a wszystkie są efektem zaburzenia gospodarki hormonalnej. Estrogen – hormon, którego produkcja w trakcie menopauzy drastycznie spada, wpływa na mnóstwo aspektów kobiecego zdrowia. Estrogeny odgrywają istotną rolę m.in. w metabolizmie kostnym. Obniżony poziom estrogenu wzmaga aktywność komórek kościogubnych – osteoklastów, oraz zwiększa produkcję cytokin inicjujących procesy demineralizacji tkanki kostnej. Zmniejsza się także wchłanianie wapnia, kluczowego dla prawidłowej gęstości tkanki kostnej. W wyniku tego podczas menopauzy często dochodzi do osteoporozy.
Estrogeny kontrolują także masę ciała, dlatego w okresie menopauzalnym kobieta może przybierać na wadze. Żeńskie hormony płciowe stoją na straży równowagi pomiędzy składnikami lipidowymi – dobrym a złym cholesterolem i chronią przed zakrzepicą i zatorami. Ich niedobór może skutkować podwyższonym cholesterolem, miażdżycą, podwyższonym ciśnieniem a w efekcie wszelkimi schorzeniami związanymi z sercem, żyłami i całym układem krwionośnym.
Kolejnym aspektem zmian horm0nalnych są częste infekcje intymne i suchość pochwy. To także efekty zmian hormonalnych, w wyniku których błona śluzowa pochwy staje się cienka, sucha i bardziej wrażliwa.
Menopauza – jakie są objawy?
Czas w którym następuje przekwitanie jak i jej objawy mogą być różne w zależności od kobiety. Zbliżająca się menopauza daje objawy takie jak:
- wahania nastroju i drażliwość
- obniżenie nastroju i libido
- zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią
- suchość skóry, zmniejszenie jej elastyczności
- bóle kostno-stawowe
Następnie w trakcie jej trwania, mogą nastąpić kolejne objawy, takie jak:
- uderzenia gorąca, nagłe zaczerwienienia i pieczenie skóry
- zlewanie się potem (szczególnie w nocy)
- przewlekłe zmęczenie
- rozdrażnienie, napady płaczliwości
- wybudzanie w nocy
- kołatanie serca
- nieregularne miesiączki, zbyt skąpe lub obfite
- plamienia międzymiesiączkowe
- suchość pochwy, częste infekcje
Dieta i suplementy na menopauzę
Wiedząc, co jest powodem menopauzy i jakie schorzenia może powodować, możemy wspomagać organizm w tym trudnym czasie. Aktualna wiedza pokazuje, że dieta przy menopauzie może odgrywać kluczową rolę w minimalizowaniu towarzyszących jej nieprzyjemnych dolegliwości. Dieta na menopauzę powinna być bogata w fitoestrogeny, czyli substancje działające podobnie do hormonów. Działają podobnie do estrogenów, których zanik powoduje wszelkie dolegliwości menstruacyjne. Głównym źródłem fitoestrogenów w pożywieniu jest soja oraz rośliny strączkowe. Znajdziemy je też w oleju słonecznikowym, czosnku, migdałach czy nasionach słonecznika. Jeśli chodzi o warzywa, najbogatsze są w nie szpinak, fasola szparagowa, groch, siemię lniane oraz soczewica. Pamiętajmy, że menopauza to nie choroba, a naturalny stan fizjologiczny, a więc nawet idealna dieta nie sprawi, że odsuniemy menopauzę w czasie o kilka lat, a jedynie złagodzimy jej skutki.
Kolejna grupą pokarmów są produkty o działaniu przeciwzapalnym. Żywność przeciwzapalna jest bogata w antyoksydanty, które niwelują działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie komórek. Za dietę o największym potencjale przeciwzapalnym uważa się dietę śródziemnomorską. Jadłospis taki bogaty jest w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w szczególności kwasy tłuszczowe omega-3. Ograniczyć należy przy niej rafinowane węglowodany obecne m.in. w oczyszczonych produktach zbożowych, słodyczach. Zwiększyć z kolei należy podaż orzechów, nasion i pestek. Działanie przeciwzapalne wykazują także niektóre zioła i przyprawy, takie jak kurkuma, imbir, szafran, goździki, rozmaryn, lukrecja, cynamon, gałka muszkatołowa.
Menopauza – objawy w postaci napadów głodu
Zaburzenia hormonalne podczas klimakterium dają kilka efektów. Po pierwsze, gdy brakuje estrogenów, produkowany jest estron, w wyniku którego ośrodek głodu jest bardziej aktywny niż ośrodek sytości. Zmniejszenie produkcji estrogenu skutkuje z kolei mniejszą produkcją serotoniny (hormonu szczęścia), więc jesteśmy bardziej narażone na wahania nastroju i napady smutku. Jak wiadomo, w takich momentach wiele z nas automatycznie sięga po przekąski w ramach pocieszenia się. A dlaczego jedzenie słodyczy sprawia nam taką przyjemność? Ponieważ ich spożywanie skutkuje wyrzutem serotoniny. To jednak błędne koło, bo za chwilę poziom cukru spada, a my znowu mamy zły humor i chęć na coś słodkiego. W efekcie menopauza często daje pierwsze objawy w postaci wzmożonej chęci na słodycze.
Z uwagi na spowolniony metabolizm podczas menopauzy, nie łatwo jest dostarczyć odpowiedniej ilości wartościowych składników odżywczych bez nadmiaru kalorii. Należy pamiętać, że bogate w zdrowe kwasy tłuszczowe orzechy i nasiona są wysokokaloryczne. Dlatego nawet zamieniając niezdrowe przekąski na zdrowe orzechy, możemy jeść więcej kalorii i w efekcie przytyć. W tej sytuacji warto dodatkowo uzupełnić dietę o suplementy diety na menopauzę. Jeśli Twój metabolizm spowolnił, a dręczą Cię napady apetytu na słodycze, możesz sięgnąć po chrom. To skuteczny suplement, ponieważ jego niedobór może powodować ochotę na słodycze. Chrom zapobiega bowiem nagłym wahaniom glukozy we krwi, odpowiadających za nagłe napady głodu. Dodatkowo, składnik ten odpowiada za regulację proporcji dobrego i złego cholesterolu, dlatego jest przydatny w okresie menopauzy, podczas której często gospodarka lipidowa ulega zaburzeniu.
Najważniejsze składniki suplementów na menopauzę – menopauza suplementacja
Suplementy przy menopauzie wykazują potencjał antyoksydacyjny, przeciwzapalny, łagodzący wahania nastroju. Suplementy przy menopauzie zazwyczaj w składzie zawierają podstawowe witaminy i minerały, na których niedobór są szczególnie podatne kobiety w okresie klimakterium. Co przede wszystkim powinien zawierać suplement diety na menopauzę?
Witaminę D3 + K2 – ponieważ niedobór witaminy D3 dotyka ponad 90% Polaków, w tym aż 75% kobiet w okresie pomenopauzalnym (stężenie 5(OH)D w surowicy poniżej 30 ng/ml). Jak istotna jest ta witamina w przypadku menopauzy pokazują badania, według których ryzyko przedwczesnej śmierci jest o połowę mniejsze u tych kobiet, u których stężenie 25(OH)D wynosiło 46–98 nmol/l w porównaniu z osobami ze stężeniem poniżej 40 nmol.
Witamina D3 a menopauza
Witamina ta jest niezbędna dla prawidłowej odporności na infekcje, ale nie tylko. Jest kluczowa dla prawidłowej gospodarki wapniowej. Jej odpowiednia podaż jest bowiem niezbędna dla prawidłowego wchłaniania wapnia. Należy pamiętać, że suplementowanie dużych dawek witaminy D3 może zwiększać równocześnie wchłanianie wapnia, co czasami może powodować hiperkalcemię, czyli nadmiar wapnia. W takiej sytuacji może dojść do zwapnień w organizmie, np. żył. Aby temu zapobiec, witaminę D3 należy suplementować równocześnie z witaminą K2, która kieruje wapń tam, gdzie jest potrzebny, czyli do kości i zębów. Zadbanie o gospodarkę wapniową jest szczególnie istotne w okresie klimakterium, gdy niedobór estrogenu zmniejsza ilość wapnia, co skutkować może osteoporozą. Niedobór estrogenów zmniejsza także aktywność enzymu odpowiedzialnego za aktywację witaminy witaminy D3, dlatego jej suplementacja szczególnie w okresie menopauzy i po niej to konieczność.
Witamina D3 działa także przeciwzapalnie i wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mózgu. Istotnym jest, iż niedobór witaminy D daje objawy depresji – ponieważ jest niezbędna dla produkcji serotoniny czyli hormonu szczęścia. Serotonina jest także odpowiedzialna za termoregulację, dlatego może łagodzić uderzenia gorąca. Prowadzi się również badania nad pozytywnym wpływem suplementacji witaminy D w leczeniu atrofii pochwy towarzyszącej menopauzie, która objawia się suchością, świądem a nawet nietrzymaniem moczu. Wynika to z faktu, iż witamina D3 bierze udział proliferacji komórek różnych tkanek, w tym nabłonka pochwy. W okresie pomenopauzalnym, wzrasta także ryzyko raka, głownie piersi. Tymczasem badania wykazały, że wysoki poziom wit. D3 zmniejsza ryzyko raka piersi o 13%.
Witamina E przy menopauzie
Witamina E nazywana jest witaminą młodości nie bez przyczyny. Jest przeciwutleniaczem, który niweluje negatywne skutki działalności wolnych rodników – te odpowiedzialne są za przedwczesne starzenie skóry, stany zapalne organizmu a nawet nowotwory. Jest istotna dla układu krwionośnego, a badania pokazują, że zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej o 25%. Ma istotny wpływ na hamowanie uderzeń gorąca, co również potwierdzają wyniki badań z lat 40 – 64% badanych kobiet suplementujących witaminę E zgłosiło poprawę w tym zakresie już po 37 dniach suplementacji. Dodatkowo znacząco poprawia nawilżenie w pochwie, przyczynia się do odbudowy kości w toku osteoporozy.
Witamina A przy menopauzie
Witamina A jest niezbędna dla zdrowej i nawilżonej skóry – działa przeciwzmarszczkowo, stymuluje produkcję kolagenu, jest przeciwutleniaczem. Prócz tego jest niezbędna dla wzroku oraz bierze udział w syntezie lipidów. Jest kolejną witaminą istotną dla zdrowia kości oraz ogólnej odporności organizmu. Dlatego też podczas menopauzy warto wybrać kompleks ADEK – w skład którego wchodzą te 4 witaminy (A,D,E,K) które wzajemnie wspierają swoje działanie i są rozpuszczalne w tłuszczach.
Omega 3 – zdrowe kwasy a menopauza
Kwasy Omega 3 wpływają na poziom dobrego i złego cholesterolu, normalizują ciśnienie tętnicze, wzmacniają serce i układ krwionośny . Ich odpowiednia podaż jest niezbędna dla dobrego wzroku, odporności i pracy mózgu. Zmniejszają również ryzyko zapalenia stawów i łagodzi choroby o podłożu reumatoidalnym. Suplementację Omega 3 warto wdrożyć szczególnie ok. 40 roku życia, ponieważ wykazano, że mogą opóźnić pojawienie się menopauzy nawet o kilka lat. Podczas przechodzenia menopauzy są z kolei korzystne, ponieważ zmniejszają uderzenia gorąca i potliwość. Możesz również sięgnąć po kwasy Omega 3-6-9 w których znajdziesz komplet kwasów w odpowiednich proporcjach.
Suplementy na menopauzę. Co na menopauzę?
W sklepie internetowym Rodzinne Skarby znajdziesz wysokiej jakości, skuteczne suplementy diety na menopauzę. W naszym sklepie suplementy na menopauzę posiadają realne opinie klientów którzy dokonali zakupu. Oprócz wskazanych wyżej witamin, warto sięgnąć po zioła i ekstrakty roślinne pomocne w okresie przekwitania. W sklepie stworzyliśmy specjalną kategorię – menopauza, dzięki czemu łatwo i szybko zapoznasz się z asortymentem odpowiadającym na Twoje potrzeby. Menopauza a suplementacja – jakie preparaty szczególnie polecamy?
Lukrecja – suplementy na menopauzę
Lukrecja zawiera fitoestrogeny, działające podobnie do estrogenów. Dzięki podobieństwu do estradiolu, jest świetnym suplementem na menopauzę. W efekcie zmniejsza nocne poty, częstotliwość i nasilenie uderzeń gorąca, a także mniejsza intensywność zachodzących zmian osteoporotycznych. Działa także pozytywnie w przypadku problemów ze snem, rozdrażnieniem, ponieważ obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Właściwości zdrowotne Lukrecji są szerokie, warto stosować ją nie tylko w okresie menopauzy. Może zmniejszać zespół PMS (napięcia przedmiesiączkowego), leczyć zakażenie bakteriami Helicobacter Pylri, pomaga w trawieniu i podnosi odporność. Badania wykazały, że zawarta w niej glicyryzyna hamuje replikację wirusa HIV i Herpes Simplex, a w Japonii leczy się nią wirusowe zapalenie wątroby.
Ashwagandha przy menopauzie – suplementy na menopauzę
Ashwagandha to adaptogen, czyli roślina, która pomaga adaptować się organizmowi do niesprzyjających warunków. Najbardziej popularnym jej działaniem jest zwiększenie odporności na stres, wprowadzanie balansu emocjonalnego. Polecana jest więc w momentach napięcia psychicznego, a także kobietom podczas menopauzy którym doskwierają wahania nastroju, drażliwość. Preparaty z Ashwagandhą to w efekcie świetne suplementy na menopauzę. Dodatkowo zawiera witaferynę A, która może zapobiegać utracie wapnia z kości. Jest bogatym źródłem antyoksydantów, które pomagają w walce z pierwszymi oznakami starzenia. Wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego i krążenia.
Ashwagandha + Nukleotydy zawiera dodatkowo ekstrakt z pestek winogron, czyli nasilniejszy na świecie, naturalny antyoksydant wspierający układ krążenia, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi. L-theanina zwiększa poziom dopaminy i serotoniny w mózgu. Miłorząb japoński zapobiega cukrzycy i miażdżycy oraz podnosi libido. Witaminy B dbają o prawidłowy stan błon śluzowych, są również niezbędne dla produkcji “hormonów szczęścia”. Magnez zawarty w preparacie jest niezbędny dla prawidłowej pracy układu nerwowego, pomaga zasypiać. Jego niedobór może być mylony z symptomami nerwicy lękowej czy depresji.
Bazą suplementu są Nukleotydy, czyli podstawowy budulec każdej komórki, nazywane są w efekcie “cegiełkami życia”. Naturalnie znajdują się w mleku matki, budując odporność maluszka i dbając o jego intensywny, prawidłowy rozwój. Aktualna dieta jest uboga w nukleotydy, dlatego zdecydowanie warto suplementować nukleotydy dietetyczne. Nukleotydy przyspieszają namnażanie komórek (co istotne dbając, aby proces proliferacji przebiegał prawidłowo, bez mutacji), dlatego są kluczowe dla podnoszenia odporności. Nasza odporność zależy bowiem od szybkości namnażania się komórek odpornościowych w sytuacji wykrycia przez nie infekcji. To starcie sił, gdzie wygra większa armia – komórek odpornościowych, lub patogenów. Suplementacja nukleotydów przyspiesza wszelkie procesy regeneracyjne organizmu oraz przyswajalność substancji odżywczych zawartych w preparacie.
Suplementy na menopauzę – zalecenia
Jak w przypadku każdego suplementu, suplementy na menopauzę najlepiej dobrać po wykonaniu badań na poszczególne niedobory. Zarówno niedobory jak i nadmiary każdej witaminy i minerału mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Przed stosowaniem suplementów na bazie ziół, także należy sprawdzić, czy nie kolidują z przyjmowanymi przez nas lekami lub naszymi przypadłościami. Jeśli zastanawiasz się, jaki preparat wybrać, skontaktuj się z nami opisując swoje dolegliwości, postaramy się pomóc. Jeśli mimo suplementacji, nadal objawy menopauzy mocno uprzykrzają Ci życie, skontaktuj się z lekarzem by wprowadzić bardziej ukierunkowane leczenie. W przypadku silnych wahań nastroju, drażliwości, stanów depresyjnych zalecamy dodatkowo rozważyć fachową pomoc ze strony psychologa, który pomoże Ci przetrwać ten czas.