Wapno na alergię polecane jest w Polsce powszechnie. Tę radę słyszymy nie tylko od bliskich, ale także – o dziwo, od lekarzy i farmaceutów. Jednak czy wapno na uczulenie to dobry pomysł? Czy istnieją domowe sposoby na pokrzywkę? Co na alergię skórną? Alergia na pyłki – co pomaga?
Spis treści:
- Wapno na alergię
- Wapno na alergię – mit
- Czy wapno pomaga na alergię?
- Czy wapno może zaszkodzić?
- Co zamiast wapna na uczulenie?
- Ekstrakt z pestek winogron OPC na alergię
Wapno na alergię
Niektórzy faktycznie po zażyciu wapnia odczuwają zmniejszenie objawów alergicznych, jak wysypka czy świąd. Należy zatem zastanowić się, czy wapno faktycznie działa, czy jedynie wywołuje u nas efekt placebo. Wapń jest tak czy inaczej niewątpliwie niezbędnym dla organizmu makroelementem. Większość z nas kojarzy wapń/wapno ze zdrowymi kośćmi i zębami. Jego wpływ na organizm jest szeroki, ponieważ buduje włosy, paznokcie, naczynia krwionośne. Wapń jest także ważny dla prawidłowej pracy serca i mięśni. Jednak czy ten suplement diety jest faktycznie skuteczny w walce z alergią i pokrzywką?
Wapno na alergię – mit
Mimo iż w aptekach i drogeriach możemy przeczytać na suplementach z węglanem wapnia napis: wapno dla alergików, lub Calcium na alergię, to tylko chwyt marketingowy – tak pokazują najnowsze badania. Skąd więc powstał tak popularny mit o wapnie i alergii – rozpowszechniony głównie w krajach wschodnich? Otóż, w latach 90. niemieccy uczeni przeprowadzili badania, w których porównywano działanie wapnia do placebo. Wyniki pokazywały, iż preparaty z wapniem wykazywało o 30% większą skuteczność w łagodzeniu alergii od preparatów z placebo. Teoria ta została podważona badaniami przeprowadzonymi w 2017 roku przez naukowców z Warszawy. W tym badaniu okazało się, że objawy alergii ustępowały w tym samym czasie zarówno u grupy przyjmującej wapń, jak i tej otrzymującej placebo.
Czy wapno pomaga na alergię?
Dlaczego więc wyniki badań warszawskich naukowców były inne, niż niemieckich? Przypuszcza się, że metody badań stosowane przez uczonych w latach 90 były niewłaściwe, co w efekcie prowadziło do mylnych wniosków. Te z resztą były również powtarzalne – rezultaty w różnych próbach były inne, co powinno dyskwalifikować ich odkrycie jako rzetelne badanie naukowe. Niestety, wieść o dobroczynnym działaniu wapnia na alergię szybko rozniosła się po krajach wschodnich. Niektórzy mogą powiedzieć – ale mi wapno pomaga! Owszem, biorąc wapno na wysypkę, jej objawy ustępują – ale w tym samym czasie, co bez jego suplementacji – tak pokazują wyniki najnowszych badań. Po prostu w przypadku wysypki kontaktowej, już sama eliminacja czynnika wywołującego reakcję alergiczną, powoduje wyciszenie zmian skórnych.
Czy wapno może zaszkodzić?
Czy wapno pomaga na uczulenie? Wapno nie łagodzi objawów alergii, a może wręcz zaszkodzić. Wapno może osłabiać działanie leków antyhistaminowych, stosowanych w leczeniu alergii i wyprysków kontaktowych. Dotyczy to szczególnie leków z grupy kortykosteroidowych. Jeśli nie mamy stwierdzonego niedoboru tego pierwiastka, nie należy go suplementować na własną rękę, ponieważ jego zbyt wysoki poziom utrudnia wchłanianie się innych leków i minerałów, jak żelaza czy cynku. Objawami przedawkowania wapnia są nudności, zanik apetytu, wymioty i zaparcia.
Co zamiast wapna na uczulenie?
Skoro odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie, czy wapno pomaga na alergię, ustalmy, co pomaga na alergię. Przede wszystkim leki o działaniu przeciwhistaminowym. Pomogą one na objawy alergii okresowych wywołanych pyłkami (katar, świąd oczu, łzawienie) jak i na alergie skórne kontaktowe. Ich ceny zaczynają się od kilku złotych i są często dużo tańsze, niż przereklamowane wapno na alergię. Warto również sięgnąć po zioła o działaniu przeciwhistaminowym. Do takich należy rumianek (może łagodzić zaczerwienienie i świąd oczu), skrzyp polny (łagodzi stan skóry z tendencją do egzemy i alergii), czy czarnuszkę która efektywnie wspiera terapie odczulające. Tymochinon zawarty w czarnuszce siewnej hamuje wydzielanie histaminy, odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Naturalne właściwości antyalergiczne wykazują również niektóre witaminy i minerały.
Ekstrakt z pestek winogron OPC na alergię
Domowym, naturalnym sposobem na alergię jest suplementacja OPC. To skrót od angielskiej nazwy proantycyjanidyn – substancji czynnej zawartej w ekstrakcie z pestek winogron. Ekstrakt z pestek winogron wykazuje szereg dobroczynnych właściwości dla zdrowia. Jest między innymi najsilniejszym na świecie naturalnym antyoksydantem. Oznacza to, iż niweluje negatywne działanie wolnych rodników, głównych winowajców starzenia się organizmu i nowotworów. Ekstrakt z pestek winogron działa antyalergicznie, ponieważ hamuje wydzielanie histaminy. Warto go więc suplementować nie tylko w momencie wystąpienia alergii, ale i profilaktycznie. Dzięki temu podczas kontaktu z alergenem, organizm znacznie mniej agresywnie odpowie na jego działanie.
Ekstrakt z pestek winogron usprawnia działanie układu krwionośnego, reguluje ciśnienie krwi. Polecany jest szczególnie kobietom w wieku okołomenopauzalnym, ponieważ niweluje skutki menopauzy. OPC wykazuje pozytywne działanie w zapobieganiu i leczeniu ponad 90 schorzeń. Nasz ekstrakt z pestek winogron Jodavita, został uzupełniony o dwa silne antyoksydanty, jakimi są witamina C i selen. Selen dodatkowo pomoże w przypadku alergii słonecznej. Wykazano, że osoby którym doskwiera wysypka wywołana pierwszymi promieniami słońca, zazwyczaj mają zbyt niski poziom selenu w organizmie. Badania na myszach wykazały także zmniejszenie reakcji alergicznej na serwatkę mleczną. Witamina C z kolei wzmacnia system immunologiczny i działa przeciwhistaminowo.