Włosy to element naszego wyglądu, który bez wątpienia dodaje uroku. Zdrowe, lśniące włosy kojarzą się z witalnością i młodością. Ich ubytek negatywnie wpływa na naszą samoocenę. Dobrze wiadomo, jak bardzo fryzura zmienia wizerunek i jak bardzo łysina potrafi postarzyć optycznie młodego mężczyznę i odebrać mu pewności siebie. Ale przede wszystkim – wypadanie włosów to zawsze sygnał organizmu, by przyjrzeć się bliżej jego kondycji. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, jakie są przyczyny wypadania włosów. Jak dbać o zdrowie włosów, by nie powodować ich wypadania. Jakie badania wykonać i jakie suplementy diety stosować na włosy. Mamy nadzieję, że jeśli zauważyłeś / zauważyłaś u siebie wypadanie włosów, to jest to objaw chwilowego niedoboru składników odżywczych lub nieprawidłowej pielęgnacji i mechanicznego wyrywania i po zapoznaniu się z niniejszym wpisem uda Ci się wdrożyć działania, które wyeliminują problem.
Spis treści:
Cykl wzrostu włosa – anagen, katagen, telogen
Ile włosów wypada dziennie?
Objawy wypadania włosów
Przyczyny wypadania włosów – hormony, tarczyca, stres, dieta
Jak pielęgnować włosy by nie wypadały
Składniki mineralne i inne substancje na odżywienie włosów
Sposoby na wypadające włosy
Wypadanie włosów – cykl wzrostu włosa
Wypadanie włosów to zjawisko naturalne, będące jedną z kilku faz wzrostu włosa. Każdy bowiem włos ma swoją żywotność, następnie wypada a w jego miejscu pojawia się nowy. Istotne jest, że cykl wzrostu włosa jest indywidualny dla każdego mieszka włosowego, a także uwarunkowany genetycznie. Problem pojawia się, gdy wypadanie włosów jest nadmierne i w efekcie liczba włosów na głowie ulega zmniejszeniu. Włosy rosną w sposób cykliczny, a cykl ten dzieli się na następujące fazy:
- anagen – faza anagenu to najdłużej trwający etap. Jest to aktywna faza wzrostu włosa i zajmuje 2-7 lat (średnio 3–4 lata).W tym czasie włos jest trwale połączony z mieszkiem włosowym, który go odżywia. Komórki macierzy w mieszku włosowym intensywnie się dzielą i umożliwiają powstanie oraz stałe wydłużanie się włosa. W prawidłowych warunkach, na owłosionej skórze głowy w tej fazie znajduje się ok. 90% włosów.
- katagen – to faza przejściowa, następująca po anagenie i zajmuje od 1 do 2 tygodni. W tej fazie włos wchodzi w fazę zanikania macierzy i jest wypychany w kierunku powierzchni skóry.
- telogen – ostatni etap cyklu wzrostu włosa, trwa od 2 do 4 miesięcy. Jest to faza uśpienia, odpoczynku. W tym czasie włos pozostaje na głowie, ale nie zachodzą już w nim procesy życiowe. W efekcie staje się on coraz cieńszy. Na koniec włos oddziela się od brodawki i dochodzi do jego utraty. Ok. 5% włosów na głowie powinno znajdować się w tej fazie.
Ile włosów wypada dziennie?
Średnio dziennie wypada nam ok. 100 włosów – raz mniej, raz więcej w zależności od sposobu ich czesania i innych czynników. Dlaczego nie możesz zapuścić włosów? Widocznie Twój indywidualny cykl pozwala na zapuszczenie włosów tylko do określonej długości – cykl jest krótki, a potem włosy wypadają. Możesz więc jedynie odpowiednią pielęgnacją, pobudzaniem krążenia, wcierkami etc. nieco przyśpieszyć wzrost w centymetrach przypadający na z góry określony dla ciebie czas trwania cyklu włosa. Gdy cykl włosa ulega końcowi, włos po prostu wypadnie. I zapuszczanie zacznie się od początku. I tak dla przykładu, włos rośnie średnio 1cm-1,5cm na miesiąc. Załóżmy że odpowiednią pielęgnacją przyśpieszyłaś wzrost Twoich włosów z 1 do 1,5 cm na miesiąc.
Jeśli Twoja faza wzrostu włosa trwa 2 lata (czyli jest w dolnej granicy), to w dwa lata zapuścisz włosy o długości: 1,5 cm miesięcznie x 24 miesiące = 36 cm. A Twoja koleżanka, która do dyspozycji ma genetycznie 7 lat fazy wzrostu, mając te samo tempo wzrostu włosa może wyhodować 126 cm włosy.
Dlaczego włosy sprawiają wrażenie pokruszonych, gdy marzysz o idealnie gładkiej tafli? To wszystko przez każdego indywidualny cykl wzrostu włosa. Cykl wzrostu poszczególnych włosów jest asynchroniczny. Każdy włos może być w innej fazie wzrostu. Te dłuższe są starsze, a krótsze młodsze. Mogą też zdarzyć się okresowe przerzedzenia włosów. To, ze widzisz na długości odstające włoski jest normalne, każdy może mieć po prostu inną długość przez inny wiek. To samo dotyczy wysypu tzw. baby hair czyli nowych włosków po stosowaniu wcierek i suplementów. Pojawiają się głównie na skroniach i dla niewtajemniczonych mogą wyglądać jak włosy po prostu pokruszone przy nasadzie – nic bardziej mylnego.
Objawy wypadania włosów
Oczywistym objawem wypadania włosów jest ich widoczna na głowie utrata. Często jednak, w zależności od koloru włosów, ich pierwotnej ilości czy fryzury, ubytek może nie rzucić nam się szybko w oczy. Tymczasem warto zadbać o kondycję włosów i znaleźć przyczynę ich nadmiernego tracenia, zanim na naszej głowie powstaną nieestetyczne ubytki. Im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na opanowanie problemu. Należy zwrócić uwagę na:
- ilość włosów jaka pozostaje na szczotce czy grzebieniu przy codziennym czesaniu
- ilość włosów jaka zostaje w wannie czy prysznicu po kąpieli
- ile włosów widzimy w zbiorniku odkurzacza czy w wiadrze od mopa po sprzątaniu mieszkania
- czy po całym dniu noszenia ubrania, znajduje się na nim dużo włosów
Dlaczego wypadają włosy?
Wypadanie włosów to objaw, który zawsze powinien zwrócić nasza uwagę, ponieważ wskazuje na nieprawidłowości – albo tkwiące w organizmie, albo w sposobie pielęgnacji włosów. Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Wypadanie włosów przyczyny:
Włosy wypadają przez hormony
Zaburzenia hormonalne to jedna z przyczyn wypadania włosów. Łysienie hormonalne to wypadanie włosów na skutek nadmiaru lub niedoboru któregoś z hormonów.
Łysienie androgenowe
Najczęstsze jest łysienie androgenowe, gdy organizm jest nadwrażliwy na dihydrotestosteron (DHT). Hormon ten redukuje wielkość mieszka włosowego i wprowadza włos w fazę telogenową. U mężczyzn nadmiar DHT obserwowany jest w okresie andropauzy, kiedy zmniejsza się poziom testosteronu. Z kolei u kobiet wypadanie włosów najczęściej pojawia się w czwartej dekadzie życia, lub gdy cierpią na zespół policystycznych jajników. Związane jest to ze zmniejszeniem poziomu estrogenu który z natury zapobiega wypadaniu włosów. Nagły spadek estrogenu pojawia się także po urodzeniu.
Łysienie a tarczyca
Nieprawidłowości w funkcjonowaniu tarczycy również powodują zaburzenia hormonalne skutkujące utratą włosów. Hormon przez nią wydzielany (T3 – trójjodotyronina) reguluje procesy podziałów keratynocytów, czyli komórek wytwarzających keratynę. Keratyna to białko budujące nasze włosy. W niedoczynności tarczycy hormonu tego jest za mało, co skutkuje obniżeniem potencjału wejścia mieszka włosowego w fazę anagenu (w fazę wzrostu włosów). Dodatkowo, hormony tarczycy odpowiadają za regulację ich metabolizmu i podaż odpowiedniej ilości tlenu. Jeśli hormonów jest za mało, do włosa dociera niewystarczająca ilość substancji odżywczych. Gruczoły łojowe wytwarzają mniej łoju, przez co włosy stają się suche i bardziej podatne na uszkodzenia. Z kolei w przypadku nadczynności tarczycy, nadmierna stymulacja mieszków włosowych przez hormony prowadzi do wyczerpania komórek macierzystych, co też skutkuje wypadaniem włosów.
Stres a wypadanie włosów
Ważnymi hormonami które powodują wypadanie włosów są tzw. hormony stresu – najważniejsze to prolaktyna, kortyzol i neuropeptyd P.. Powodują one telogenowe wypadanie włosów, gdzie włosy pod wpływem hormonów zbyt wcześnie przechodzą w fazę spoczynku i wypadają. Dwa pierwsze zwiększają poziom hormonu DHT o którym już pisaliśmy, a ostatni dodatkowo działa prozapalnie na mieszki włosowe. Stres upośledza także krążenie, przez co mieszki włosowe są niedokrwione.
Dieta a wypadanie włosów
Niedobory witamin i minerałów mogą powodować wypadanie włosów. O suplementację warto zadbać szczególnie podczas stresującego stylu życia i przy wahaniach hormonalnych. Najważniejsze z nich to witaminy z grupy B (ich niedobór dotyka szczególnie wegan i wegetarian), witamina E, cynk, miedź, żelazo, krzem, jod, selen. Ważna jest witamina D, której niedobór ma aż 90% Polaków. Restrykcyjne diety działają fatalnie na kondycję włosów, ponieważ nie dostarczają odpowiedniej ilości kalorii i substancji odżywczych.
Dieta na wypadanie włosów powinna być bogata w ryby, sery, jajka, grzyby i rośliny strączkowe bogate w witaminy z grupy B. Ważne są także kwasy Omega 3, także obecne w rybach jak i zdrowych olejach. Orzechy to świetne źródło selenu – pierwiastka zwalczającego wolne rodniki, przyczynę stanów zapalnych. Żelazo znajdziemy w mięsie, roślinach strączkowych czy natce pietruszki – istnej skarbnicy witamin i minerałów.
Jak pielęgnować włosy by nie wypadały
Od czego wypadają włosy? Czasami problem tkwi na zewnątrz. Często powodem ubytku włosów jest ich mechaniczne kruszenie i wyrywanie. Dlatego też zwróć uwagę, w jaki sposób się z nimi obchodzisz. Szampon dobieraj do rodzaju skóry głowy, nie włosów – to głównie ją myjesz. Odpowiednia higiena skóry głowy pozwala włosom na prawidłowy wzrost.
Szampon nakładaj więc na skórę głowy i masuj ją delikatnie. Powstałą pianę rozprowadź na długości włosa, ale nie trzyj ich ani nie szoruj. Przed umyciem włosów warto je rozczesać, by uniknąć poplątania. Odżywkę z kolei aplikuj na długość włosów nie na skalp – unikniesz przetłuszczania włosów i zapychania porów. Do mycia włosów nie używaj zbyt gorącej wody, bo może powodować przetłuszczanie włosów. Na koniec mycia, włosy spłucz chłodną wodą, co pozwoli zamknąć ich łuski. Nie szoruj włosów ręcznikiem – odciskaj je.
Nie chodź spać w mokrych włosach! Suszenie włosów jest dla nich zbawienne – oczywiście odpowiednią temperaturą. Mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia np. przy tarciu głową o poduszkę podczas snu. Zostawianie włosów do samoistnego wyschnięcia również nie jest dobre. Powoduje uszkodzenie – rozpulchnienie warstwy włosa zwaną CMC. Szczególnie przy długich włosach, jeśli woda ma długo kontakt z włosami, powoduje to ich łamliwość. Nie trzymaj włosów zawiniętych w ręcznik dłużej, niż to konieczne.
Wypadanie włosów u kobiet – przyczyny
W zależności od tego, czy wypadanie włosów dotyka kobietę czy mężczyznę, należy wziąć pod lupę inne prawdopodobne przyczyny tego zjawiska. Od czego mogą wypadać włosy przypadku kobiet? Najczęstsze przyczyny wypadania włosów to nieodpowiednia pielęgnacja, przewlekły stres, restrykcyjne diety lub nieodpowiednia dieta, niedostarczająca substancji odżywczych a także wahania hormonalne wynikające z polisystycznych jajników, predyspozycji genetycznych, ciąży, menopauzy, porodu czy antykoncepcji hormonalnej.
Składniki mineralne i inne substancje na odżywienie włosów
Aby zapobiec wypadaniu włosów, należy zapewnić im odpowiednie składniki odżywcze niezbędne dla ich wzrostu. Jeśli zmiana diety na zdrowszą nie przyniesie efektu, a problem nie wynika z wahań hormonalnych czy nieprawidłowej pielęgnacji, warto sięgnąć po suplementację. Co może być przyczyną wypadania włosów? Niedobory najważniejszych dla nich witamin i minerałów, a więc:
- witaminy z grupy B, m.in. biotyna która jest podstawowym budulcem włosów i wzmacnia mieszki włosowe. Witamina B2 przyczynia się do wzrostu włosów, witamina B12 zmniejsza ich przetłuszczanie, a witamina B5 dba o ich prawidłowe nawilżenie. Warto sięgnąć po cały Kompleks witamin B, ponieważ witaminy z tej grupy działają synergicznie i wspierają wzajemnie swoje działanie. Szczególnie powinni sięgnąć po nie wegetarianie i weganie, którzy ze swojego jadłospisu usuwają produkty najbardziej w nie bogate. Vit. B Complex MAX Dr Ewy Dąbrowskiej to wegański suplement diety z witaminami z grupy B w dużych dawkach.
- witamina D, która odgrywa ważną rolę nie tylko dla naszej odporności, ale całego organizmu, w tym włosów. Reguluje cykl włosa, a dokładnie fazę anagenu. Jako składnik białka włosa – keratyny, jest niezbędna dla produkcji włosów i nowych mieszków włosowych. Działa także przeciwzapalnie. Jej niedobór ma wpływ na pojawienie się chorób autoimmunologicznych, jak choroba tarczycy Hashimoto, której skutkiem jest wypadanie włosów.
- cynk, który jest bardzo ważnym pierwiastkiem dla całego organizmu, ponieważ bierze udział w tworzeniu ponad 80 różnych enzymów. Jego niedobór osłabia mieszki włosowe, a włosy stają się matowe, kruche i nieelastyczne.
- jod, ponieważ jego niedobór jest często przyczyna niedoczynności tarczycy, co w efekcie powoduje wypadanie włosów.
- żelazo, które odpowiada za produkcję krwi, która transportuje tlen po całym organizmie. Włosy potrzebują dużej ilości tlenu do produkcji włosów a na niedobór żelaza reagują natychmiastowo, wchodząc w fazę telogenu.
Sposoby na wypadające włosy
Podsumowując wszystkie te informacje, nasze 5 sposobów na wypadanie włosów to:
- wykonanie badań na poziom hormonów tarczycowych, płciowych i związanych ze stresem
- wdrożenie świadomej pielęgnacji delikatnymi produktami i delikatne mycie, suszenie jak i układanie fryzury
- wprowadzenie do diety produktów bogatych w kluczowe dla włosów witaminy i minerały
- dodatkowa suplementacja witamin i minerałów na włosy
- zadbanie o odpowiednią ilość snu, wypoczynku, nawodnienia i chwil dla siebie w ramach walki ze stresem.